سرمایه مرحله کشت ایده چیست ؟

 اولین حامی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاران مرحله کشت ایده یا سرمایه بذری می‌باشند. در این مرحله سرمایه‌گذار طبق قوانین و فرمت‌های پذیرفته شده در بازار بخشی از سهام شرکت (کسب‌وکار نوپا) را خریداری می‌کند. شرکت، ارزش گذاری اولیه می‌شود و سپس سرمایه جذب می‌شود.سرمایه مرحله کشت ایده به معنی دانه گذاری است. یعنی سرمایه‌گذار به کسب‌وکار کمک می‌کند تا به درآمد اولیه برسد یا اینکه برای سرمایه‌گذاری‌های بعدی آماده شود.

(seed funding)چیست؟

مفهوم بودجه برای شرکت های تازه تاسیس سالهاست وجود دارد و چون کارآفرینان برای شروع فعالیت های خود به بودجه خارجی نیاز دارند این مرحله، بسیار مهم در روند یک شرکت نوپا میباشد .

سرمایه کشت ایده یک سرمایه گذاری بسیار اولیه میباشد که هدفشون کمک به رشد یک تجارت و تولید سرمایه خودشون است .

اولین بودجه‌ای که با آن کسب و کار نوپا شکل می‌گیرد، به طور کلی جزء مراحل تامین سرمایه لحاظ نمی‌شود. این مرحله که به اصطلاح pre-seed نامیده می‌شود، دوره‌ای است که بنیان‌گذاران یک شرکت برای اولین‌بار فعالیت خود را آغاز می‌کنند. معمول‌ترین سرمایه‌گذاران مرحله pre-seed، خود بنیان‌گذاران و همچنین دوستان نزدیک، حامیان و خانواده هستند.

شناخت انواع سرمایه کشت ایده برای شرکت های نوپا:

سرمایه گذاری گسترده:

وجوه کشت ایده شرکت:

سرمایه گذاران فرشته:

پس انداز شخصی:

بودجه بدهی:

اوراق بهادار:

بودجه UC:

صندوق ها یا شبکه های angel:

فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در شروع کار به ویژه در هنگام جستجو سرمایه کشت ایده بخاطر بسپارید.سرمایه گذاری مرحله کشت ایده

و یکی از بهترین کارها برای استارتاپ ها که باعث میشه که بنیادی مستحکم داشته باشه بدون اینکه در مراحل اولیه درمورد حقوق تیم,فضای اداری یا خرده فروشی، هزینه های تولید محصول و بقیه موانع فکر میکنن,تامین سرمایه کشت ایده هستش.

مراحل زیادی وجود دارد تا بتوان از آن طریق بتوان سرمایه گذار را پیدا کرد 

 1. شبکه های اجتماعی خصوصا  linked in
 2. مشتریان فعلی یا قبلی علاقمند به سرمایه گذاری در کسب و کار شما
 3. طرفداران و علاقمندان به استارتاپ و ایده شما
 4. مشاوران کسب و کار در حوزه سرمایه گذاری
 5. شرکت در رویدادهای مرتبط با استارتاپ و سرمایه گذاری
 6. جمع سپاری( crowd sourcing ) برای جذب سرمایه از طریق سایتهای مرتبط
 7. ارتباط با انجمن های سرمایه گذاری فرشته و صندوقهای سرمایه گذاری جسورانه

  سطح کشت ایده یا سرمایه‌گذاری بذر (Seed Funding Stage)

این سطح را می‌توان اولین مرحله از سطوح رسمی تأمین مالی استارت‌آپ دانست. دقت نمایید که بنا بر آمار، تقریباً 29 درصد از استارت‌آپ‌ها به این دلیل با شکست مواجه می‌شوند که در حین خود راه‌اندازی (تأمین مالی پیش از کشت ایده)، سرمایه خود را تمام می‌کنند. این آمار، به خوبی اهمیت تامین مالی مرحله قبلی را نشان می‌دهد، با این‌که مرحله قبل، جزئی از سطوح رسمی جذب سرمایه در استارت‌آپ‌ها محسوب نمی‌شود. می‌توانید تامین مالی مرحله بذر را با کشت یک درخت مقایسه کنید. در وضعیت ایده‌آل، بودجه اولیه همان سرمایه‌گذاری بذر است که امکان شکوفا شدن استارت‌آپ را فراهم می‌کند. وقتی شما آب مناسب یا به عبارت بهتر، راهبرد تجاری موفق را در کنار وقت و توجه کافی فراهم نمایید، در نهایت کسب‌وکارتان به یک درخت تنومند تبدیل می‌شود.

سرمایه‌گذاری بذر به استارت‌آپ این امکان را می‌دهد تا هزینه‌های عرضه محصول اولیه را تامین، از طریق بازاریابی توجه‌ها را به خود جلب کرده.

برای کسب موفقیت در تامین‌مالی مرحله‌ی بذر، انجام گام‌های زیر ضروری است:

 • توجیه طرح و ایده (وجود بازار کافی برای طرح و ایده + طرح‌های کسب درآمد)
 • بدست آوردن مشتریان اولیه
 • دریافت بازخورد
 • تغییر – بهبود
 • شروع استارتاپ با تکیه بر منابع داخلی و عدم توجه به منابع بیرونی
 • مراجعه به اطرافیان و ارائه‌ی طرح به آن‌ها جهت دریافت حمایت‌های حداقلی

مرحله‌ی یک: سرمایه‌گذاری سطح A

سرمایه‌گذاری سری A، معمولا اولین سطح اصلی سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید و این، زمانی‌ است که VCها (سرمایه‌گذاران خطرپذیر) درگیر موضوع می‌شوند (اما در مورد برخی استارتاپ‌های پیشگام فناوری، VCها ممکن است در مرحله‌ی بذرمایه‌ هم ظاهر شوند).

در این سطح، داشتن یک طرح برای توسعه‌ی یک مدل کسب‌وکار که سود بلندمدت را ایجاد کند، مهم است.

مرحله‌ی دو: سرمایه‌گذاری سطح B

سرمایه‌گذاری سری B، دوره‌ی پیش‌رفته‌ای از سرمایه‌گذاری است که استارتاپ ، مبالغ بیشتری سرمایه از VCها دریافت می‌کند و حتی این امکان محتمل است که نهادها و ارگان‌های بزرگ وارد چرخه‌ی سرمایه‌گذاری شوند. این سرمایه‌گذاری زمانی صورت می‌گیرد که استارتاپ خود را ثابت کرده باشد و برای ادامه‌ی مسیر رشد، نیاز جدی به دریافت سرمایه دارد. مبلغ این سرمایه‌گذاری معمولا بین ۵ تا ۱۰ میلیون دلار برآورد می‌شود. این مبلغ در ایران در حدود ۵ تا ۵۰ میلیارد تومان است. در عوض برای این تامین مالی، سرمایه‌گذاران سری B، معمولا تا یک سوم سهام استارتاپ را دریافت می کنند که به تناسب، موجب رقیق شدن مالکیت سرمایه‌گذاران سری بذری و A می‌شود.

مرحله‌ی سه: سرمایه‌گذاری سطح C

در سرمایه‌گذاری سطح C، سرمایه‌گذاران پول را به کسب‌وکار‌های موفق تزریق می‌کنند و در تلاش بازگشت دو برابر این مبلغ هستند. سری C، فاز تکمیل کردن استارتاپ است و البته رشد با سرعت بیشینه‌ی خود در حرکت است به طوری که مبالغ یک رقمی سرمایه، تبدیل به صدها میلیون می‌شود. در حقیقت، استارتاپ به ساحل مقصد خواهد رسید.