فریلنسر کیست و یعنی چه؟ فریلنسینگ چیست؟

فریلنسر کسی است که بر حسب تخصص خود در زمان‌های مشخصی روی یک سری قراردادهای مجزا کار می‌کند؛ این قراردادها می‌توانند یکی پس از دیگری شروع شوند یا همزمان باشند.فریلنسینگ (Freelancing) در لغت به معنای آزادکاری است و فریلنسر (Freelancer) به شخصی گفته می‌شود که خود اشتغال بوده و لزوماً تعهد بلندمدتی به شرکت یا مجموعه‌ای خاص ندارد. 

فریلنسینگ می‌تواند یک شغل تمام وقت یا حتی پاره وقت باشد و به طور کلی به کارهایی که می‌توانید در خانه به صورت آنلاین انجام دهید، فریلنسینگ گفته می‌شود.

بعضی از فریلنسرها توسط شرکت‌ها و موسسات به دیگران معرفی می‌شوند. اما بعضی دیگر به‌صورت کاملاً مستقل، از طریق انجمن‌ها و وب‌سایت‌های معتبر به فعالیت مشغول هستند.با ظهور اقتصاد گیگ (اقتصادی که در آن تمامی سِمت‌ها و پست‌ها به صورت موقتی است)، مردم بیش از هر زمان دیگری در مورد کار آزاد صحبت می‌کنند و این همان دلیلی است که امروزه تعداد فریلنسرهای بیشتری نسبت به گذشته وجود دارند

 آیادورکاری هم نوعی فریلنسری است؟

با همه‌گیری ویروس کرونا، با عبارت دورکاری یا کار از منزل بیشتر سر و کار داریم و به نظر می‌رسد که دورکاری به یک اصل برای همه سازمان‌ها تعریف شده است. درست است که فریلسنرها به صورت مستقل، در خانه و بدون نیاز به حضور در شرکت فعالیت دارند و به نحوی دورکاری می‌‎کنند؛ اما این مبحث (دورکاری) به صورت ویژه به کارمندان استخدامی شرکت هم دلالت دارد.

ما می‌توانید کارمند یک شرکت باشید، اما به دلیل پاره‌ای از مسائل به صورت دورکاری عمل کنید. در این صورت، شما به تمامی زیرساخت‌هایی که در شرکت داشته‌اید احتیاج پیدا می‌کنید.

 

دستمزد فریلنسرها چگونه پرداخت می‌شود؟

دستمزد فریلنسرها نیز بسته به مهارت، تجربه و زمینه‌ی کاری به روش‌های مختلفی پرداخت می‌گردد؛ مثلاً برخی مبلغ مورد نظر را به‌صورت روزانه، ساعتی یا پس از انجام پروژه دریافت می‌نمایند. عده‌ای هم هزینه‌ی کل را برآورد کرده و مبلغی را پیشاپیش به‌عنوان بیعانه از مشتری می‌گیرند‌. برای پروژه‌های مهم و پیچیده‌تر نیز قراردادهایی تنظیم می‌شود که دستمزد فریلنسر را پس از انجام هر مرحله و بر حسب کیفیت کار واریز می‌کنند.

اصطلاح فریلنسینگ بیشتر در حوزه‌های ادبی و علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عقیده‌ی برخی نظریه‌شناسان، اصطلاحی وابسته به دانش و فرهنگ است. نویسندگی، ویراستاری، هنرپیشگی، موسیقی، برنامه‌نویسی کامپیوتر، طراحی وب، مترجمی، تصویرگری، بازاریابی، تولید فیلم و محتوا، همه و همه از زمینه‌های مربوط به فریلنسینگ به شمار می‌روند.

مقایسه کار فریلنسینگ با کارمندی

اگر یک کارمند تا پایان عمر یک کارفرما دارد، فریلنسر می‌تواند کارفرماهای بی‌شماری داشته باشد. کارمندی که در یک شرکت برای بازه زمانی خاصی استخدام می‌شود موظف به رعایت چندین نکته هستند. اما فریلنسرها تنها به ارائه پروژه در زمان مقرر پایبند هستند و نیازی به حضور در شرکت در زمان مشخص، پوشیدن یونیفرم شرکت و غیره نیستند.

چه مشاغلی که برای فریلنسینگ مناسب هستند

آیا فردی که حرفه مکانیکی دارد یا کسی که جراح متخصص است را هم می‌توان به عنوان فریلنسر در نظر گرفت؟ جواب بسیار واضح است. مکانیک برای تست و تعمیر خودرو نیاز به یک مغازه دارد و پزشک متخصص به یک مطلب و اتاق عمل.

چنین مشاغلی که هرگز به صورت آنلاین و کار در خانه شدنی نیستند، جایی در کانسپت فریلنسینگ ندارند.

برای مثال به چندین نمونه زیر دقت بفرمایید 

برنامه نویسی

دیجیتال مارکتینگ

نویسندگی و درج مطلب سئو شده

منشی و دستیار مجازی و …

چگونه به یک فریلنسر موفق تبدیل شویم :

حوزه خدمات خود را مشخص کنید

مشتریان هدف خود را مشخص کنید

چهارچوب قیمتی برای خود مشخص کنید

از نوشتن یک پروپوزال عالی غافل نشوید

مهارت‌های خود را بدون وقفه توسعه دهید

سخن پایانی 

مشتریان به طور جدی به دنبال راه‌های جدیدی برای حل مشکلات خود هستند و خدمات فریلنسینگ شما می‌تواند راه حل باشد. با پیروی از اصول فریلنسینگ می‌توانید راه خود را برای تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق در هزاره سوم آغاز کنید. اگر علاقه زیادی به حضور یافتن در شرکت‌های مختلف را ندارید و در خانه خود احساس بهتری دارید، فریلنسری را حتما جدی بگیرید