اهمیت  مشاوره در کسب و کار

 

کسب و کارها اغلب از خدمات مشاوره در کسب و کار برای پیشبرد فعالیت های خود بهره می برند این خدمات به طور ویژه برای کسب و کارهایی مفید هستند که به عنوان تازه واردان در یک صنعت شناخته می شوند. از توسعه راهبرد بازاریابی تا مدیریت مشتری و بازاریابی نشان تجاری، خدمات مشاوره و اهمیت مشاوره در کسب و کار بسیار زیاد بوده و بر همین اساس دامنه گسترده ای از شرکت های مشاوره در این زمینه به فعالیت میپردازند. برخی شرکت های مشاوره مدیریت کسب و کار در زمینه کمک به شرکت های نوپا متخصص هستند. خدماتی که آنها ارائه می کنند بیشتر شامل همکاری در تعیین بودجه ها و همچنین توسعه طرح های گسترده مدیریت کسب و کار می شود.

 

 امروزه اهمیت مشاوره در خیلی از امور مربوط به زندگی و کار و به بیان واضح تر روابط کاری و اجتماعی امری لازم و ضروری است که خیلی از افراد امنیت و ضرورت آن واقف هستند و در نقطه مقابل بسیاری دیگر از افراد از اهمیت مشاوره و ضرورت آن چه در زندگی و چه در کار اطلاع ندارند.

یک راه ساده، مناسب و حرفه ای برای حل مشکلات کسب و کار ها که همیشه به کمک مدیران آمده، مشاوره کسب و کار است. یک مشاوره کسب و کار موفق زمانی محقق می شود که شناخت و درک عمیقی از کسب و کار پیدا شود. بنابراین می توان گفت که این کار در مرحله اول با نگاه به تمام بخش های کسب و کار مانند: مالی، مدیریت، فروش، بازاریابی و… و تحلیل، شروع می شود.

 

 

مسیر کار مشاوره کسب و کار

 

یک مشاوره کسب و کار موفق زمانی محقق می شود که شناخت و درک عمیقی از کسب و کار پیدا شود. بنابراین می توان گفت که این کار در مرحله اول با نگاه به تمام بخش های کسب و کار مانند: مالی، مدیریت، فروش، بازاریابی و… و تحلیل، شروع می شود.

با شناخت کسب و کار، بررسی های مشاور و متخصص به اطلاع صاحب کسب و کار می رسد تا نقاط قوت و ضعف خود که نیاز به بهبود، رشد و پیشرفت دارند را بدانند، اهداف خود را مرور کرده و چشم انداز واضحی را برای کسب و کار خود ترسیم کنند.

صاحبین کسب و کار پس از طی کردن مراحل بالا می توانند اهدافی را برای خود تعیین کنند و متناسب با اهداف خود از مشاور کسب و کار راهکار بگیرند. این راهکار ها می توانند هر کسب و کاری را برای پیشرفت متحول کنند.

اما باید بدانیم که کار مشاورین کسب و کار اینجا تمام نمی شود بلکه مشاور در تمام مسیر تحول همراه مدیران می ماند و با دادن دیگر مشاوره ها به آن ها کمک می کند تا مسیر خود را با موفقیت طی کنند.

چرا از مشاور برای کسب و کار و تجارت خود استفاده کنید؟

در شرایط اقتصادی کنونی مهم است که مشاغل راه های برجسته سازی ، تشدید فعالیت های خود و افزایش درآمد

خود را در حالی که هزینه ها را پایین نگه می دارند، پیدا کنند. از آنجایی که بسیاری از مشاغل

برای جلو ماندن از رقابت تلاش می کنند. فعالیتهای روزمره این تجارت برای مشغول نگه داشتن مدیریت به ویژه

در مشاغل کوچکتر بیش از اندازه مهم است. انتخاب یک مشاور و اهمیت و ضرورت استفاده از مشاور باتجربه

برای کسب و کار می تواند به جای تلاش ساده برای حفظ وضع موجود توانایی رشد در مشاغل را داشته باشد.

یک مشاور چه کاری می تواند برای شما انجام دهد؟

هفت چیز اصلی وجود دارد:

1- ارائه اطلاعات: مشکلات , مسائل و چالش ها را حل کند

2- فرصتهای نهفته را دریابد: مشکلات و مسائل و چالش ها و فرصت ها را تشخیص دهد. دوباره تعریف کند

3- توصیه

4- پیاده سازی

5- در مورد اقدامات اصلاحی اجماع و تعهد ایجاد کند

6- یافتن مشتری را تسهیل کند

7- بهبود اثربخشی سازمانی به طور دائمی.

توسعه تجارت و ارزش آفرینی و ضرورت مشاور برای کسب و کار

 

مشاوران همچنین مقدار قابل توجهی از ارزش را برای یک سازمان فراهم می کنند.

آنها می توانند به توسعه استراتژی های رشد یا مدیریت پروژه ها کمک کنند.

از آنجا که مشاوران به یک شرکت متعهد نیستند ، از شرکت ها و صنایع مختلف تجربه به دست می آورند ،

که به آنها امکان می دهد راه حل های خلاقانه ارائه دهند و تفکر “خارج از چارچوب” را امکان پذیر می کنند.

آنها می توانند یک دیدگاه عینی ارائه دهند که ایده های متنوع تری را از آنچه فقط توسط کارمندان سازمان ارائه می شود ، فراهم می کند.

یک مشاور ممکن است سطح بالاتری از تخصص کسب و کار را نسبت به یک کارمند متوسط داشته باشد

و بتواند راه حل های منحصر به فردی برای مشاغل ارائه دهد. شرکت ها ممکن است

بخواهند مزایای سطح تخصصی که می تواند توسط یک مشاور آورده شود را بررسی کنند.

 

  • مشاوران کسب و کار در وقت و هزینه شما صرفه جویی می کنند

بدون داشتن مشاور کسب و کار برای پیشرفت کسب و کار ممکن است به آزمون و خطای بسنده کنید  که روشی پر هزینه میباشد بخصوص وقتی اشتباهات گران قیمت انجام دهید .اما او شما را با دانش و بینش های مورد نیازتان تجهیز می کند و باعث می شود که شما بر روی کسب و کارتان تمرکز کنید. همچنین در وقت و هزینه شما نیز صرفه جویی می شود.

  • یک مشاور کسب و کار می تواند به شما در برنامه ریزی برای آینده کمک کند
  • یک مشاور کسب و کار میتواند شما را برای بهره مندی از فرصت ها آماده کند

 

مهم ترین وظایف مشاوران مدیریت چیست؟

نقش اصلی مشاوران مدیریت، کمک و پیشنهاد به کسب و کار در یک زمینه خاص است به طور کلی مشاوران مدیریت، به مدیران در زمینه های مختلفی همچون افزایش سوددهی سازمان، افزایش درآمد و موارد دیگر مشاوره می دهد که ۴ مورد مهمترین وظایف مشاوران مدیریت موارد زیر است:

 

  • راهنمایی کلی
  • جمع آوری اطلاعات
  • متخصص اطلاعات
  • ارزیابی

 

و اما صحبت آخر …

با توجه به موارد گفته شده در این مقاله، مشاوران مدیریت با پیشنهادات خود می توانند عامل تحول و تغییرات مثبت یک سازمان همچون سوددهی سازمان از طریق کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها شوند. بنابراین شرکت­ های مشاوره مدیریت به سازمان در هر نیاز خود کمک می ­کنند و بهترین ایده­ ها را برای رشد و توسعه کسب و کار به آن­ ها می دهند.