فرشته سرمایه گذار یا سرمایه گذار فرشته کیست ؟

 

در مفاهیم سرمایه گذاری، آنجل اینوستور یا سرمایه گذار فرشته یا حتی بعضی وقت‌ها فرشته سرمایه گذار به آن فردی گفته می‌شود که پول خوبی در بساط دارد و حاضر است این پول را برای شروع به کار یا برای رشد کردن در اختیار یک استارتاپ قرار دهد یا به عبارت دیگر فردی است که در یک کسب و کار پر خطر جدید یا کوچک سرمایه گذاری می کند این نوع سرمایه داران به دنبال نرخ بالاتری از بازدهی نسبت به آنچه که در سرمایه گذاری سنتی بدست می آوردند هستند .

انجل‌ها معمولاً مبلغ کمتری نسبت به سرمایه‌گذاران خطرپذیر (VCs) سرمایه‌گذاری می‌کنند.

انجل‌ها اغلب کارآفرینان یا بازنشستگان کارآفرین هستند که خودشان تجربه‌ی شروع کسب و کار ، مدیریت و رشد آن را دارند. آن‌ها همچنین ممکن است متخصصین مانند پزشکان یا وکلا باشند.

 

بزرگترین مزیت سرمایه گذاری آنجل در این است که در صورت شکست طرح نیازی نیست که مبلغ سرمایه گذاری شده به این اشخاص بازگردانده شود و این افراد سرمایه گذاران با تجربه ای هستند که به پروژه ها و طرح ها در یک بازه بلند مدت توجه دارند. همچنین از تجربه ها و راهنمایی های این افراد به دلیل این که تجربه زیادی دارند، می توان در جهت ارتقای استارتاپ و بیزینس نوپا استفاده کرد.

معایب سرمایه گذاری آنجل

درست است که در ابتدای شروع استارتاپ این افراد با کمک مالی از طرح وپروژه حمایت می کنند. اما همان طور که پیش تر اشاره شد، در ازای دریافت این سرمایه بسته به مبلغ سرمایه گذاری باید بخشی از سهام، معمولا 10 تا 50 درصد را به سرمایه گذاران آنجل واگذار کنید.

مورد مهم بعدی این است که این سرمایه گذاران انتظار بازگشت سرمایه اصلی به اضافه حداقل 10 درصد سود را در بازه ی 5 تا 10 سال دارند که این امر می تواند فشار مضاعفی به شما در ابتدای مهاجرت و شروع کار در کشور جدید وارد کند.

و در آخر و شاید مهم ترین نکته: آزادی عمل شما برای پیشبرد استارت آپ است. به بیان دقیق تر، چون شما بخشی از سهام را واگذار کرده اید، پس دارای اختیار 100 درصدی برای گرفتن تصمیمات و سیاست های کاری نیستید و متاسفانه این امکان وجود دارد که اگر درصد خیلی زیادی از سهام استارتاپ به سرمایه گذاران واگذار شده باشد، در صورت صلاحدید سرمایه گذار، سمت و پوزیشن شغلی شما به افراد دیگری محول شد.